ZDRAVOTNÍCTVO: Farmafirmy vlani na lekárov vynaložili 16 mil. eur

30. Jan. 2013 Kategória: Top správa

BRATISLAVA 30. januára (SITA) - Za uplynulý rok vynaložili členovia Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností (SAFS) na marketing, propagáciu a nepeňažné plnenie pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti dohromady 16 miliónov eur. Najväčšou časťou sa na tejto sume podieľali spoločnosti MSD a Pfizer, každá s približne 2,5 miliónmi eur, či Sanofi group s 2,4 miliónmi eur. Výkonný riaditeľ SAFS Štefan Mesároš odmieta dezinformáciu, že tieto peniaze slúžia na korumpovanie lekárov napríklad cez takzvanú kongresovú turistiku. "Všetci naši členovia, 17 významných farmaceutických spoločností, sú to nadnárodné spoločnosti, si akékoľvek pochybenie vo svojich aktivitách nemôžu dovoliť. Zákony, ktorými sa tieto nadnárodné spoločnosti spravujú, sú omnoho prísnejšie ako zákony, ktoré sú na Slovensku," uviedol Mesároš.

Na druhej strane pripomína, že keby farmaceutické spoločnosti tieto financie neposkytli, lekári by nemohli napĺňať právne normy, na základe ktorých majú povinnosť získať na odborných podujatiach potrebný počet kreditov. V prípade, že by to nesplnili, môžu prísť o licenciu. "Tí, ktorí kritizujú vzdelávacie aktivity pre lekárov ako korupciu lekárov, by mali povedať, ako sa slovenskí lekári majú vzdelávať," povedal Mesároš. Ako pokračoval, semináre, kongresy a odborné podujatia, ktoré farmafirmy podporujú, sú pre lekárov na Slovensku jedinou šancou, ako si môžu zvyšovať kvalifikáciu. Lekársky stav si podľa neho ako jeden z mála totižto nemôže náklady na vzdelávanie uplatniť napríklad vo forme daňových úľav, ako to je v iných profesiách.

Asociácia sa zároveň ohradila voči dezinterpretácií údajov v minulosti, nakoľko ešte v minulom roku nemali farmafirmy vedomosť o tom, čo majú do povinného hlásenia udávať, uviedli všetky náklady, aj tie, ktoré neboli určené pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. "Verejnosť tak aj vďaka vyjadreniam minulého vedenia ministerstva, ktoré tieto nepresnosti zneužilo, mohla nadobudnúť dojem, že farmaceutické firmy poskytujú milióny eur priamo lekárom, čo je absolútny nezmysel," dodal Mesároš s tým, že zverejňovanie údajov považujú za správny krok smerom k transparentnosti.