26. Máj. 2015 Kategória: Top správa
BRATISLAVA 26. mája (SITA) - Zásahy zboru poradcov predsedu vlády SR do návrhu zákona o verejných výskumných inštitúciách dostávajú Slovenskú akadémiu vied do situácie, ktorá by mohla ohroziť jej ďalšiu činnosť. Na dnešnej tlačovej besede to povedal predseda SAV Pavol Šajgalík s tým, že poradcovia premiéra predložili pripomienky k návrhu zákona, ktoré podstatne menia jeho charakter v časti novelizujúcej zákon o SAV.
O existencii a neexistencii každého ústavu SAV má podľa tohto návrhu rozhodnúť budúci minister školstva bez zverejnenia kritérií a možnosti odvolania sa. Tieto zmeny podľa predstaviteľov SAV zásadným spôsobom obmedzujú samosprávnosť a samostatnosť akadémie a sú v rozpore s platným zákonom o SAV. Ako dnes povedal Šajgalík, materiál s pripomienkami od poradcov dostali po minulotýždňovom stretnutí premiéra, predsedu parlamentu, ministra školstva a členov a predsedu Zboru poradcov. "Prekáža nám v tomto materiáli paragraf, v rámci ktorého sa požaduje, aby každá inštitúcia predložila transformačný projekt do konca roka 2016. Časové horizonty sú nastavené tak, že sa to nedá stihnúť. Okrem všetkých podmienok tam je však aj paragraf, že ak predložíte transformačný projekt a minister s ním nesúhlasí, tak vám ho vráti na prepracovanie. Ak ho predložíte prepracovaný a minister ho neschváli do 31. 12. 2016, organizácia týmto dňom zanikne," povedal Šajgalík s tým, že zo samosprávnej SAV by sa stala rezortná organizácia ministerstva školstva, lebo minister by mal právo rozhodovať o tom, ktorá inštitúcia prejde a ktorá nie.
Šajgalík zároveň dodal, že predsedníctvu SAV prekáža spôsob a doba, počas ktorej zákon o verejných výskumných inštitúciách prejednávajú. Ako dodal, Snem SAV poveril vedenie akadémie rokovať o zákone už v marci 2011. V roku 2014 predsedníctvo SAV spolupracovalo s ministerstvom školstva a znenie zákona prerokoval Snem SAV a ministerstvo školstva ešte koncom roka 2014. Zákon pritom prešiel pripomienkovým konaním a vo februári tohto roku bol podľa Šajgalíka pripravený tak, že mohol ísť na legislatívnu radu vlády bez rozporu. Legislatívna rada ho 14. apríla posunula na rokovanie vlády bez rozporu. Následne mal byť podľa Šajgalíka návrh zákona 15. apríla zaradený na vládu, ale ostal ako nezaradený. Slovenská akadémia vied sa potom dozvedela, že k návrhu zákona existujú pripomienky, ktoré však boli naformulované iba vo verbálnej podobe. "Tieto pripomienky sa mali týkať majetku, otvorenia dozorných a správnych rád, ktoré mali byť otvorené viac pre vonkajších účastníkov. Tretia podmienka sa týkala minimálneho počtu verejno-výskumných pracovníkov, ktorí budú garantovať, že inštitúcia 1. januára 2016 prejde na verejno-výskumnú inštitúciu," povedal Šajgalík.
V súvislosti s pripomienkou k majetku spresnil, že majetok by po novom akadémii neprešiel do vlastníctva, ale akadémia by ho štátu spravovala. "Je to nepohodlné a neštandardné pre verejné inštitúcie. Keďže sme však boli obviňovaní, že s majetkom chceme kupčiť, sme ochotní s týmto návrhom súhlasiť a pripustiť, že majetok nemusíme vlastniť a budeme ho spravovať. Zakladá to však nerovnováhu, keďže táto časť sa týka iba SAV a v tele zákona o verejných výskumných inštitúciách prevod majetku do ich vlastníctva ostáva," dodal Šajgalík.
K dlhšiemu procesu schvaľovania zákona o verejno-výskumných inštitúciách Šajgalík povedal, že niekomu pravdepodobne nevyhovuje, aby bola SAV v krátkom čase úspešne transformovaná. Vzhľadom na to, že novelu predložil splnomocnenec vlády pre výskum a inovácie a zároveň bývalý riaditeľ SAV Jaromír Pastorek, tak je podľa Šajgalíka pravdepodobné, že práve on má na celú vec iný názor ako vedenie SAV.
Pracovníci SAV dnes zároveň zorganizovali v areáli SAV v Bratislave protestné zhromaždenie. Žiadajú zachovať samosprávnosť SAV, odmietnuť zmenu návrhu zákona predloženú poradcami predsedu vlády a predložiť návrh zákona v znení schválenom Legislatívnou radou vlády. Podľa hovorkyne SAV Michaely Špankovej sa na proteste zúčastnilo približne 200 zamestnancov.
Šajgalík už 10. mája pre agentúru SITA povedal, že termín transformácie organizácií Slovenskej akadémie vied je ohrozený a pravdepodobne ho nestihnú. Podľa návrhu zákona o verejných výskumných inštitúciách, ktorý už v apríli schválila legislatívna rada vlády, sa majú organizácie SAV transformovať na verejné výskumné inštitúcie od 1. januára 2016. Vláda však návrh zákona zatiaľ neprerokovala. Nový zákon o verejno-výskumných inštitúciách je podľa Šajgalíka pre SAV dôležitý pre zvýšenie dynamiky fungovania akadémie. Okrem iného by umožnil rozdeľovať peniaze na základe výkonov, čo by znamenalo, že menej špičkové tímy SAV by dosiahli menšie mzdy. To v súčasnosti nie je možné, keďže SAV ako rozpočtová organizácia dostáva mzdový fond na počet pracovníkov podľa kvalifikačnej štruktúry. Veľkým problémom pri nestihnutí termínu transformácie ústavov SAV je podľa Šajgalíka najmä čerpanie európskych peňazí. "V súčasnosti je už nové programové obdobie pre čerpanie štrukturálnych fondov. Keď začneme čerpať v jednej právnej forme, tak prechod počas čerpania do inej právnej formy výrazne skomplikuje celý proces," hovorí Šajgalík. Predsedníctvo SAV zároveň deklaruje, že urobilo všetky potrebné legislatívne a organizačné kroky, napríklad schválenie pilotných projektov spojenia organizácií k 1. júlu 2015, aby sa celá SAV v súlade so zákonom o verejných výskumných inštitúciách transformovala k 1. januáru 2016.