28. Dec. 2015 Kategória: Top správa
BRATISLAVA 28. decembra (SITA) - Dôvera v slovenskom priemysle sa naďalej znižovala. V decembri podľa výsledkov konjunkturálneho prieskumu Štatistického úradu SR oproti novembru klesla hodnota indikátora dôvery v priemysle o 1,3 bodu na záporných 5,3 bodu. Pokles indikátora podľa štatistikov nepriaznivo ovplyvnili negatívny vývoj očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace a zníženie počtu objednávok.
Trend priemyselnej produkcie mal však v decembri rastúcu tendenciu. Saldo sa zvýšilo o 21 bodov na 32 bodov. Rast bol zaznamenaný vo všetkých odvetviach priemyslu, okrem chemického priemyslu. Najvýraznejší bol vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov, dopravných prostriedkov a elektrických zariadení.
Hodnotenie celkovej úrovne objednávok kleslo oproti predchádzajúcemu obdobiu o 1 bod na 5 bodov. Pokles objednávok zaznamenali hlavne respondenti vo výrobe strojov a zariadení, ostatnej výrobe, oprave a inštalácií a drevených a papierových výrobkov. Rast objednávok nebol v žiadnom odvetví, s výnimkou výroby textilu a odevov. Väčšina respondentov, až 90 %, považuje súčasné objednávky za dostatočné a 8 % respondentov ich pokladá za nedostatočné.
Saldo objednávok na export sa oproti novembru zvýšilo o 4 body na úroveň mínus 5 bodov, k čomu prispelo len odvetvie výroby dopravných prostriedkov. Pokles objednávok na export uviedli vo všetkých ostatných odvetviach, a to najmä vo výrobe farmaceutických výrobkov, strojov a zariadení a ostatnej výrobe, oprave a inštalácií. Podiel respondentov, ktorí považujú súčasnú úroveň objednávok na export za dostatočnú, dosiahol 89 %.
Úroveň hodnotenia zásob hotových výrobkov v priemysle sa oproti novembru znížila o 1 bod na záporných 9 bodov. Výraznejší pokles zásob predpokladajú len vo výrobe dopravných prostriedkov. Naopak, rast zásob sa očakáva najmä vo výrobe strojov a zariadení a drevených a papierových výrobkov. Až 84 % respondentov vážených produkciou považuje stav zásob za primeraný.
Hodnotenie priemyselnej produkcie na nasledujúce tri mesiace sa v decembri zhoršilo o ďalšie 4 body na mínus 20 bodov, čo je výrazne pod hranicou dlhodobého priemeru. Zníženie produkcie predpokladajú vo výrobe počítačov, elektronických a optických výrobkov, dopravných prostriedkov a kovov a kovových konštrukcií, podľa veľkosti v podnikoch s 1000 a viac zamestnancami a podľa regiónov v Košickom a Trnavskom kraji. So zvýšením produkcie počítajú respondenti v chemickom priemysle a vo výrobe textilu a odevov.
Saldo očakávaného vývoja cien priemyselných výrobkov v decembri vzrástlo o 6 bodov na mínus 6 bodov. So zvyšovaním cien počítajú vo výrobe dopravných prostriedkov, potravín a elektrických zariadení. Naopak, znižovanie cien predpokladajú hlavne vo výrobe kovov a kovových konštrukcií, počítačov, elektronických a optických výrobkov a ostatných nekovových výrobkov.
Trend zamestnanosti sa oproti predchádzajúcemu mesiacu zlepšil o 7 bodov na 7 bodov. Zvyšovanie počtu zamestnancov predpokladajú hlavne vo výrobe strojov a zariadení a dopravných prostriedkov; podľa veľkosti v podnikoch s 20 až 249 zamestnancami a podľa regiónov v Žilinskom a Trenčianskom kraji. Naopak, znižovanie počtu zamestnancov sa očakáva hlavne vo výrobe kovov a kovových konštrukcií a potravín, podľa veľkosti v podnikoch s 500 až 999 zamestnancami a podľa regiónov v najmä v Košickom kraji. So stabilizáciou zamestnanosti počíta 63 % respondentov.