22. Mar. 2016 Kategória: Top správa
BRATISLAVA 22. marca (SITA) - Po dnešných útokoch v Bruseli Slovensko prehodnotí, či zvýši stupeň teroristického ohrozenia. Aktivovalo mimoriadne bezpečnostné opatrenia, ktoré spustili aj po teroristických útokoch v Paríži v novembri 2015. Medzi zranenými či obeťami nie sú podľa informácií ministerstva zahraničných vecí zatiaľ žiadni občania SR. Slovensko taktiež pristupuje k zvýšenej ochrane dopravných uzlov, letísk, železníc a budú monitorovať aj športové, kultúrne a spoločenské podujatia. Takisto sa zvýšili počty policajtov v uliciach. Po zasadnutí bezpečnostnej rady o tom dnes informovali premiér Robert Fico, minister vnútra Robert Kaliňák a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Podľa potvrdených predbežných informácií po útokoch na letisku v Bruseli zomrelo 21 ľudí, 15 v metre. Fico zdôraznil, že v Bruseli pracuje takmer šesťtisíc Slovákov a ministerstvo zahraničia stále preveruje, či sú v poriadku. Zatiaľ nemajú informáciu o tom, že by boli medzi zranenými či mŕtvymi. MZV tieto informácie aktualizuje na sociálnych sieťach aj svojej webstránke. Ako dodal Lajčák, prvýkrát využili aj núdzovú sms, ktorá prišla ľuďom so slovenským operátorom v Belgicku, Holandsku, Luxembursku, ale aj Francúzsku. Táto núdzová sms obsahuje základné inštrukcie. Rezort vydal aj odporúčanie necestovať do Bruselu, platí to aj pre pracovné cesty zamestnancov štátnej správy aj pre občanov SR.
"Veľmi úzko komunikuje s našimi veľvyslancami predovšetkým s cieľom zistiť, či predsa len v tom veľkom počte mŕtvych a zranených nie sú občania SR," dodal premiér.
Pokiaľ ide o prijaté opatrenia, opätovne naštartovali všetky bezpečnostné opatrenia, ktoré zaviedli po útokoch v Paríži. "Je to zvýšená ochrana dopravných uzlov, ako sú letiská, železničné stanice, verejné priestranstvá. Budeme robiť prehľad podujatí, kde je väčší počet ľudí, kde budeme dávať príslušné odporúčania. Podľa vývoja situácie budeme zvažovať prehodnotenie stupňa teroristického ohrozenia SR," povedal Fico. Šéf rezortu vnútra dodal, že stupeň ohrozenia Slovenska teroristickým útokom je na najnižšom stupni, ak by sa zvýšil, bolo by to po prvýkrát.
Ministerstvo vnútra okamžite prijalo opatrenia, ktoré smerujú k ochrane dôležitej infraštruktúry SR, pohybu našich občanov a vrátili sme sa do stavu pohotovosti. Naše policajné zložky majú úzku spoluprácu s kolegami vo Francúzsku a v Belgicku. Podľa Kaliňáka je nevyhnutné, aby sme dokázali vystopovať tok tých látok, ktoré útoky spôsobujú. Na to sa budú v najbližších hodinách a dňoch aj zameriavať. "Nechceme hovoriť o žiadnych analýzach a príčinách týchto útokov, ale určitá spojitosť so zatknutím Salaha Abdeslama tu byť môže," myslí ši šéf rezortu vnútra.
"Zdvojnásobili sme počty policajtov v našich uliciach, verím, že budeme schopní zamedziť akýmkoľvek problémom, budeme sa sústrediť aj na výmenu informácií a monitoring tých tokov a ciest nielen v rámci Slovenska," dodal Kaliňák.
Fico dodal, že pokiaľ ide o Európu, hrozba teroristických útokov je najvyššia za posledných desať rokov. "Nemožno teda vylúčiť, že nedôjde k sérii ďalších útokov. Ale ani znalosť týchto spravodajských informácií neumožňuje vždy zabrániť takýmto tragédiám," informoval premiér. Tvrdí však, že mimoriadne dôležitú úlohu budú zohrávať spravodajské informácie, a preto sa štartuje proces výmeny týchto informácií. Nevylúčil, že by mohol byť zvolaný mimoriadny summit.
Najmenej 36 mŕtvych a desiatky zranených je doterajšia bilancia obetí po dvoch explóziách, ktoré krátko pred 8:00 otriasli bruselským letiskom Zaventem a po následnej explózii na stanici metra Maelbeek v centre Bruselu. Cestujúcich z letiska evakuovali. Na letisku boli zrušené všetky prílety a odlety. Železničné spojenie medzi letiskom a metropolou je tiež prerušené. Belgická vláda v reakcii po udalostiach na letisku zvýšila stupeň ohrozenia teroristickými útokmi na najvyšší, teda štvrtý. Belgická prokuratúra potvrdila, že na letisku Zaventem došlo k dvom výbuchom, ale zatiaľ ich neoznačila za teroristický útok. Očití svedkovia však tvrdia, že pred explóziou počuli streľbu a výkriky v arabčine. Ďalší výbuch otriasol aj stanicou metra Maelbeek v Bruseli. Tá sa nachádza neďaleko štvrte, kde sú sústredené európske inštitúcie. Doprava na tejto linke metra bola prerušená. Prevádzkovateľ metra v reakcii na výbuch zatvoril všetky jeho stanice. K explóziám došlo štyri dni po zadržaní Salaha Abdeslama - predpokladaného hlavného strojcu parížskych útokov - pri protiteroristickej razii v Bruseli, upozorňujú zahraničné médiá.